ریبون

انواع ریبون و کاربرد های آن

5/5 - (1 امتیاز)

در تقسیم بندی و بررسی ریبون Ribbon موجود در بازار می توان 4 نوع را در نظر گرفت که شامل: ریبون وکس، ریبون وکس رزین، ریبون رزین و ریبون سوپر رزین می باشد. در کل در تعریفی از ریبون ها می شود، می توان اینگونه گفت که ریبون از یک ورقه ای پلاستیکی تشکیل شده که بر روی آن لایه ای بسیار نازک از جوهر تشکیل می دهد.

در واقع وقتی این ریبون در دستگاه لیبل پرینتر قرار بگیرد با استفاده از حرارتی که از سمت دستگاه تولید می شود و دستوری که توسط اپراتور داده می شود بر روی لیبل قرار گرفته و با ذوب شدن جوهر بر روی لیبل، عملیات چاپ را انجام می دهد. ریبون ها نیز از نظر ماندگاری چاپ، قیمت، کیفیت چاپ، سرعت و … با یکدیگر متفاوت هستند که در مقاله انواع ریبون و کاربرد های آن در نظر داریم که این مسائل را بررسی کنیم.

نکات لازم قبل از خرید ریبون

قبل از خرید هر وسیله و یا کالایی لازم است که یکسری اطلاعات لازم و ضروری از دستگاه را بدست آورد، حتی یکسری نکات لازم قبل از خرید را دانست تا بتوان انتخاب بهتری را داشت و در پایان خروجی موفقیت آمیزتری را ایجاد نمود.

 • اولین نکته برای خرید ریبون قیمت است چرا که این محصولات از ارزانترین تا گرانترین دسته بندی می شود پس باید توجه داشته باشید که متناسب با نیاز کاری خود محصول مورد نظر را تهیه نمایید. در رده بندی قیمت آن ها ابتدا ریبون وکس که ارزانترین است قرار می گیرد و سپس ریبون وکس رزین در حد متوسط، ریبون رزین گران و ریبون سوپر رزین گرانترین ریبون یافت شده در باراز می باشد.
 • ضخامت جوهر را بر روی ورقه بسنجید. با قرار دادن ریبون در نور می توان این کار را انجام داد.
 • ماندگاری چاپ یکی از مهم ترین مواردیست که نیاز به بررسی خواهد داشت توجه داشته باشید که ماندگاری چاپ ریبون وکس کمتر از سایر ریبون هاست و بعد از آن به ترتیب از کمترین به بیشترین، وکس رزین، رزین و سوپر رزین قرار می گیرد.
 • ریبون باید مناسب با دستگاه لیبل پرینتر انتخاب شود پس به سایز آن حتماً توجه کنید.
 • هر ریبون سازگار با لیبل خاصی است که در این مقاله به توضیح این مورد نیز خواهیم پرداخت.
 • مقاومت در برابر عواملی محیطی، تأثیر گذار بر روی چاپ می باشد که در ریبون سوپر رزین از همه بیشتر است و بعد از آن رزین، وکس رزین و وکس خواهد بود.

حتما بخوانید: ریبون چیست؟

انواع ریبون لیبل

در بالا نیز به این مورد اشاره کردیم که هر ریبون باید متناسب با لیبل مخصوص به خود باشد تا عملیات چاپ به بهترین شکل انجام شود. اگر ریبون سازگار با لیبل نباشد، نه تنها کیفیت چاپ از بین می رود بلکه بر روی ماندگاری نوشته نیز تاثیر گذار خواهد بود.

 • ریبون وکس wax ribbon: برچسب کاغذی
 • ریبون وکس رزین wax resin ribbon: لیبل پی وی سی، برچسب متال و برچسب کاغذی
 • ریبون رزین resin ribbon: لیبل پی وی سی، برچسب متال و لیبل اموال
 • ریبون سوپر رزین Super Resin Ribbon: لیبل پی وی سی و لیبل اموال

ریبون وکس رزین

ریبون چیست؟ انواع ریبون

برای توضیحات ریبون باید گفت که ورقه ی جوهری ست که با قرار گیری در دستگاه لیبل پرینتر کار چاپ را انجام می دهد و در 4 مدل موجود می باشد. اکنون به توضیح کامل این 4 مدل خواهیم پرداخت.

 1. ریبون وکس با قرار گرفتن در شرایط آب و هوایی اعم از گرما، سرما، رطوبت، نور خورشید، آب، مواد شوینده و… مقاومتی کمی دارد. این ریبون سرعت چاپ بالا و در عوض از ماندگاری چاپ پایینی برخوردار شده است. کیفیت چاپ با این ریبون بالاست و به وضوح متن را نمایش می دهد. سازگار با انواع دستگاه لیبل پرینتر بوده و در انواع 110 × 75، 300 × 110، 300 × 160، 300 × 60، 300 × 80 و 75 × 60 موجود می باشد. این محصول چاپ مشکی دارد و از قیمت پایینی نیز برخوردار شده است. عمده کاربرد آن برای مصارفی است که کوتاه مدت می باشند نظیر: مصارف آرایشی و بهداشتی، پوشاک، بسته بندی و غیره.
 2. ریبون وکس رزین از موادی ما بین ریبون وکس و ریبون رزین تشکیل می شود. این ریبون ماندگاری بیشتر و مقاومت بالاتری از مدل وکس داشته و اگر رزینی که در ساخت آن بکار می رود بیشتر باشد این مقاومت افزایش می یابد. این ریبون در نوع چاپ رنگی نیز موجود بوده که با رنگ های سبز، زرد، آبی و قرمز که جزء رنگ های خاص هستند، سبب جذب مشتری خواهد شد. 110 × 300، 300 × 110 آبی، 300 × 110 زرد، 300 × 110 سبز، 300 × 80، 300 × 60، 300 × 40، 300 × 110 قرمز، 75 × 110، 75 × 60 انواع این ریبون است.
 3. ریبون رزین بسیار مقاوم در برابر آب، گرما، سرما، رطوبت، حرارت، نور خورشید، مواد شوینده و … است. در واقعت به علت رزینی که در ساخت این ریبون بکار رفته برای انجام کار چاپ نیاز به حرارت بیشتری از سوی دستگاه را داشته که منجر به وارد شدن فشار بیشتر به دستگاه و سرعت چاپ پذیری کمتری می شود. ماندگاری چاپ این ریبون بسیار بالاست که در انواع 300 × 110، 300 × 160، 300 × 40، 300 × 60، 300×80، 75 × 110، 75 × 60 موجود است.
 4. ریبون سوپر رزین بهترین ریبون یافت شده در بازار است که در انواع 300 × 110، 300 × 110 سفید، 300 × 40 تولید می شود. این ریبون ماندگاری چاپ بسیار بالایی داشته به طوریکه که برای استفاده در چندین سال تخمین شده است و هیچ عاملی سبب از بین رفتن چاپ آن نمی شود. وضوح تصویر و نوشته در آن بالاست و مقدار رزینی که برای آن بکار رفته بسیار زیاد می باشد. کیفیت چاپ بالا و سرعت چاپ پایین از ویژگی های این محصول خواهد بود. چون قیمت این ریبون بسیار گران است بنابراین توصیه می شود که برای محصولات با ارزش و کالاهایی که نیاز دارند نوشته برای سال های زیادی باقی بماند، استفاده گردد.

قیمت لیبل و ریبون

قیمت لیبل و ریبون در فروشگاه لیبل لند قابل مشاهده است. این مجموعه انواع این محصولات را در مدل های مختلف در بردارد و به عرضه ی آن ها به صورت تک و عمده نیز می پردازد. در نظر داشته باشید که این مرکز باسابقه ی طولانی و درخشان خود در زمینه ی فروش این محصولات یکی از بهترین ها شناخته شده که این بهترین بودن را به سبب تلاش و همت والای خود در زمینه ی فروش اینترنتی، تلفنی و حضوری کسب کرده است.

برای ارتباط با این مرکز می توانید با راه های ارتباطی قرار داده شده در سایت تماس بگیرید.

Tags: , , , , , ,