ریبون

خرید ریبون

Rate this post

خرید ریبون یکی از مواردیست که باید با دقت و اطلاعات کافی صورت گیرد چرا که در صورت انتخاب نادرست ممکن است که یا کیفیت چاپ خوبی نداشته باشید و یا از ماندگاری چاپ بلند مدتی برخوردار نشوید. از مواردی که در خرید ریبون لازم و ضروریست ضخامت ریبون است. با قرار دادن ریبون در آفتاب می توان این ضخامت را مورد سنجش قرار داد.

کیفیت از جمله مهم ترین مورد برای انتخاب یک ریبون درست است. در بازار 4 مدل ریبون داریم که اگر بخواهیم از کمترین کیفیت به بیشترین کیفیت دسته بندی کنیم می توانیم: ریبون وکس، ریبون وکس رزین، ریبون رزین و ریبون سوپر رزین را نام ببریم. توجه داشته باشید ریبونی را که انتخاب می کنید از لحاظ سایز مناسب با دستگاه لیبل زن شما باشد. برچسب نیز از این قاعده مستثنی نیست. انتخاب ریبون متناسب با برچسب سبب می گردد که کیفیت چاپ عالی شود که در ادامه شما را با انواع این ریبون ها و لیبل متناسب با هر ریبون آشنا می کنیم.

قیمت از دیگر موارد مهم در انتخاب این ریبون هاست که قیمت نیز وابسته به کیفیت متغیر است. یعنی هرچه قدر کیفیت بیشتر شود، قیمت نیز به همان اندازه زیاد خواهد شد. که در ریبون وکس کمترین و در ریبون سوپر رزین گران ترین قیمت خواهد بود.

حتما بخوانید : انواع ریبون و ویژگی های آن ها

همه چیز را درباره ریبون بدانید

ریبون ظاهری همانند لیبل دارد و از ورقه های پلاستیکی تشکیل شده که بر روی این ورقه ها لایه ای از جوهر قرار گرفته که به دور بویین پوشیده می شود. ساختار ریبون را لایه محافظ، لایه PET، لایه آزاد و لایه جوهر می پوشاند. این محصول با قرار گرفتن در جایگاه مخصوص به خود در دستگاه لیبل پرینتر، با استفاده از دستوری که توسط اپراتور برای چاپ صورت می گیرد، از سمت دستگاه لیبل پرینتر حرارت تولید می شود که این حرارت سبب ذوب شدن جوهر بر روی لیبل می گردد و عملیات چاپ صورت می گیرد.

ریبون ها در چهار گروه ریبون وکس، ریبون وکس رزین، ریبون رزین و سوپر رزین تقسیم بندی می شوند که هر کدام دارای ویژگی ها و مشخصات مختلفی هستند.

انواع ریبون

با توجه به مدل های گفته شده در بالا می خواهیم به توضیح این که هر کدام مناسب برای چه برچسبی هستند بپردازیم.

 1. لیبل کاغذی: ریبون وکس و وکس رزین مناسب ترین ریبون برای لیبل کاغذی است.
 2. لیبل اموال: سوپر رزین/ رزین
 3. لیبل متال: وکس رزین/ رزین
 4. لیبل پی وی سی: وکس رزین/ سوپر رزین/ رزین

ریبون وکس Wax: ریبون وکس در ابعادی معادل 110 × 75 / 300 × 110 / 300 × 160 / 300 × 60 / 300 × 80 / 75 × 60 تولید شده که قابلیت استفاده در صنایعی نظیر غذایی، پوشاک، بسته بندی، فروشگاه و … خواهد داشت. کیفیت چاپ با استفاده از این ریبون بالاست ولی نکته ای که بسیار مهم است ماندگاری چاپ می باشد که در این ریبون پایین است. در واقع اگر نیاز به ماندگاری چاپ بالایی دارید، بهتر است که ار ریبونی دیگر استفاده کنید. عواملی که سبب از بین رفتن این ماندگاری می شوند شامل: گرما، سرما، رطوبت، آب، گرد و غبار و … خواهند بود در واقع زمانی که از این ریبون استفاده می کنید باید توجه داشته باشید که در محیط معتدل قرار بگیرد. با قرار گرفتن این محصول در دستگاه لیبل پرینتر کار چاپ آغاز می شود. این ریبون ها یکبار مصرف هستند و پس از پایان یافتن لازم است که ریبون دیگری جایگزین آن شود. از ویژگی مهم این محصول سازگار بودن آن با انواع دستگاه های لیبل پرینتر است که استفاده از آن را برای این دستگاه ها در مدل های مختلف فراهم می آورد.

ریبون وکس رزین wax resin: کیفیت در این ریبون بالاتر از ریبون وکس است. در واقع همانطور که از نام وکس رزین بر می آید مواد آن را ریبون وکس و رزین تشکیل می دهد. ماندگاری چاپ با این ریبون بهتر از ریبون وکس است و چاپ پذیری نیز با سرعت بالایی انجام می شود. تصویر، متن و نوشته چاپ شده با این محصول شفاف و واضح است.

از نظر مقاومت می توان این ریبون ها را در برابر شرایط محیطی مانند: نور خورشید، آب، رطوبت، مواد شوینده، سرما، گرما  و …. خوب دانست ولی نه در حد زیاد. مدل هایی در این ریبون تولید شده اند که می توان به:

 • 300 × 110 آبی
 • 300 × 110 زرد
 • 300 × 110 سبز
 • 300 × 80
 • 300 × 60
 • 300 × 40
 • 300 × 110 قرمز
 • 75 × 110
 • 75 × 60
 • 110 × 300

سازگاری این دستگاه ها با انواع دستگاه لیبل پرینتر از مزیت آن بر شمرده خواهد شد که با قیمت بالاتر از ریبون وکس عرضه می گردند.

ریبون رزین resin: از با کیفیت ترین ریبون های موجود در بازار است که در برابر گرما، سرما، خط و خش، نور خورشید، آب، رطوبت و سایر عوامل مقاوم است. در واقع هیچ عاملی باعث از بین رفتن ماندگاری چاپ با استفاده از این ریبون نمی گردد. موادی که آن را تشکیل داده رزین است. رزین ماده ای سخت و با نقطه ی ذوب بالاست. یعنی برای ذوب شدن نیاز دارد که حرارت بسیار زیادی از سمت دستگاه لیبل زن منتقل شود. چون نیاز به حرارت زیاد دارد، بنابراین عملیات چاپ به سرعت انجام نمی شود. سرعت چاپ پایین باعث فشار بسیار زیاد به دستگاه لیبل زن می شود که ممکن است آسیب ببیند. اگر می خواهید از ماندگاری چاپ بالایی برخوردار باشید از این ریبون استفاده کنید. تولید شدن این محصول در ابعاد 300 × 110 | 300 × 160 | 300 × 40 | 300 × 60 | 300×80 | 75 × 110 | 75 × 60 انتخاب را برای خریدار باز گذاشته چرا که می توانند هر کدام از این مدل ها را که بخواهند تهیه کنند.

ریبون سوپر رزین Super Resin: از بهترین ریبون های موجود در بازار، ریبون سوپر رزین می باشد. این ریبون از مقدار زیادی رزین تشکیل می شود که این ماده بسیار سخت است. همین ماده سخت، ماندگاری در چاپ نوشته، متن و تصویر را تا حد بسیار زیادی برای چندین سال افزایش می دهد بنابراین توجه داشته باشید که اگر نیاز به ماندگاری چاپ بسیار بالا دارید، این محصول را تهیه نمایید. از دیگر ویژگی های قابل توجه برای آن، کیفیت چاپ بالاست که وضوح بسیار زیادی در نمایش دارد. تقریباً هیچ عاملی بر روی این ریبون ها تأثیر گذار نیست. سرعت چاپ در این ریبون پایین است که این موضوع بدلیل رزین بکار رفته در این محصول می باشد. مناسب بودن این ریبون برای صنایع شیمیایی، خودروسازی، پزشکی و … ممکن شده که در مدل های 300 × 110، 300 × 110 سفید، 300 × 40 تولید می شود.

حتما بخوانید: قیمت ریبون رزین

فروشگاه لیبل و ریبون

لیبل لند از جمله تخصصی ترین فروشگاه لیبل و ریبون است که این محصولات را با قیمت مناسب و کیفیت عالی به فروش می رساند. همانطور که در بالا اشاره کردیم قیمت ریبون ها به ترتیب از ارزانترین به گرانترین شامل:

 • ریبون وکس
 • ریبون وکش رزین
 • ریبون رزین
 • رزیبون سوپر

در واقع ارزانترین ریبون وکس و گرانترین ریبون، ریبون سوپر رزین است. این ریبون ها در انواع مختلف موجود هستند که با توجه به شناختی که در بالا نسبت به آن ها دارید، می توانید انتخاب خود را انجام دهید. خرید ریبون باید با شناخت قبلی از محصول و نوع آن صورت گیرد تا بتوان خروجی خوبی در پیش داشته باشد.

Tags: , , , , , ,