ریبون

ریبون چیست؟

Rate this post

در تعریفی که از ریبون چیست می شود این می باشد که، ریبون نوعی جوهر در جهت چاپ بر روی انواع لیبل است که با توجه به ماندگاری و کیفیت چاپ نیز به 4 دسته تقسیم می شود. در واقع ریبون نیز ظاهری مانند لیبل یا برچسب دارد که به صورت نوارهایی رول شده است که بر روی سطح این ورقه های پیچیده شده به دور یک لوله ی مقوایی، لایه ای نازک از جوهر قرار می گیرد. ریبون ها به مدل های ریبون وکس، ریبون وکس رزین، ریبون رزین و ریبون سوپر رزین تقسیم می شوند. از نظر سطح کیفیت نیز می توان این گونه این ریبون های را دسته بندی کرد که به ترتیب از پایین ترین تا بالاترین سطح کیفیت به ریبون 1- وکس 2- وکس رزین 3- رزین 4- سوپر رزین نام گذاری می شوند. در ادامه شما را با ویژگی های این محصولات و نکات لازم و ضروری درباره آن ها آشنا می سازیم.

همه چیز درباره ی ریبون

ریبون از ساختاری به نام لایه محافظ، لایه PET، لایه آزاد و لایه جوهر تشکیل می شود.

  1. لایه محافظ: کاهش مشکلات الکتروسیته توسط این لایه صورت می گیرد.
  2. لایه PET: انتقال حرارت از هد به جوهر
  3. لایه آزاد: برای جدا کردن جوهر از لایه در حرارت پایین از لایه آزاد استفاده شده است.
  4. لایه جوهر: با انتقال حرارت این لایه ذوب و عمل چاپ صورت می گیرد.

نمای ظاهری ریبون ها همانند لیبل است و به دور بویین می پیچند. طریقه ی کار آن نیز بدین صورت است که در جایگاهی که از قبل برای ریبون تعبیه شده در دستگاه لیبل پرینتر و یا بارکد زن قرار گرفته و طبق دستوری ( چاپ متن ) که کامپیوتر به دستگاه می دهد، ریبون بر روی لیبل قرار گرفته و با حرارت ایجاد شده از سمت لیبل پرینتر، جوهر ذوب شده و بر روی لیبل چاپ می شود.

توجه داشته باشید که باید برای هر لیبل، ریبون مخصوص به خود را بکار ببرید که در ادامه به توضیح این مورد هم خواهیم پرداخت.

در هنگام خرید ریبون توجه داشته باشید که کیفیت و ماندگاری چاپ خوبی داشته باشد همچنین ضخامت لایه جوهر را نیز در نظر بگیرید. برای تشخیص ضخامت کافیست که آن را در جلوی نور قرار دهید تا به راحتی قابل دیدن باشد.

ریبون ها را متناسب با برچسب انتخاب نمایید تا کیفیت چاپ خوبی نیز در پیش داشته باشید. ریبون هم به صورت رنگی موجود است هم به صورت مشکی. پس باید در نظر بگیرید که چاپ رنگی مد نظر دارید یا مشکی. ریبون بی کیفیت سبب وارد شدن آسیب به هد دستگاه خواهد شد.

با انواع ریبون آشنا شوید

همانطور که در مقدمه نیز توضیح دادیم، ریبون ها به 4 مدل تقسیم می شود که هر کدام دارای ویژگی و قابلیت های ویژه ای هستند.

از نظر کیفیت نسبت به دیگر ریبون های موجود در بازار از کیفیت پایین تری برخوردار است. این مدل ریبون مناسب برای چاپ بر روی برچسب کاغذی می باشد و ماندگاری چاپ خوب البته نه طولانی دارد که سرعت چاپ پذیری با استفاده از این ریبون افزایش می باشد. این ریبون مناسب برای استفاده در نساجی، مواد غذایی، پوشاک، بسته بندی، فروشگاه، آرایشی و بهداشتی خواهد بود. در کل برای مصارفی که نیاز به استفاده کوتاه مدت دارند، پرکاربرد است.

عواملی بر روی ماندگاری چاپ این ریبون تأثیر گذار است که می توان به: سرما، گرما، رطوبت، نور خورشید، مواد شوینده، حرارت، دما، آب و… اشاره کرد. مدل های تولیدی این مدل شامل 110 × 75 / 300 × 110 / 300 × 160 / 300 × 60 / 300 × 80 / 75 × 60 می باشد.

ریبون وکس با انواع دستگاه های لیبل پرینتر سازگار بوده و مناسب ترین محیط برای استفاده از آن محیط معتدل خواهد بود. قیمت ریبون وکس نیز نسبت به سایر ریبون ها بسیار ارزان است و همین قیمت کم سبب افزایش طرفداران بسیار در این زمینه می شود.

ریبون وکس

  • ریبون وکس رزین wax resin

موادی که ریبون وکس رزین wax resin را می سازد مابین ریبون وکس و ریبون رزین است. این محصول از نظر کیفیت بالاتر از ریبون وکس است و از نظر قیمت نیز می توان قیمت ریبون وکس رزین را بالاتر از ریبون وکس قلمداد نمود. ماندگاری چاپ در این ریبون خوب است و تصویر و نوشته با سرعت بالا به صورت شفاف و با وضوح خوبی نشان داده می شود. لیبل پی وی سی، لیبل متال و برچسب کاغذی مناسب برای این ریبون هستند که چاپ بر روی آن ها انجام شود. این ریبون ها در برابر رطوبت، سرما، گرما، مواد شونده و … نیز از مقاومت خوبی برخوردارند ولی نه در حد زیاد.

مدل های تولیدی و موجود در بازار برای این مدل نیز وجود دارد که می توان به این سایز ها اشاره نمود. 110 × 300 | 300 × 110 آبی | 300 × 110 زرد | 300 × 110 سبز | 300 × 80 | 300 × 60 | 300 × 40 | 300 × 110 قرمز | 75 × 110 | 75 × 60.

سازگار بودن با انواع دستگاه های لیبل پرینتر و چاپ بارکد یکی دیگر از ویژگی های این محصول نام برده خواهد بود. برای ایجاد چاپ رنگی نیز می توان مدل رنگی یعنی سبز، زرد، آبی، قرمز تهیه کنید تا جذابیت را افزایش و سبب جذب مخاطبان بیشتری به سمت کسب و کار خود شوید. استفاده از ریبون وکس رزین برای محیط هایی همانند: نساجی، پوشاک، مواد غذایی، کارخانه ها و … در جهت چاپ بارکد، نام محصول، تاریخ و … خواهد بود.

  • ریبون رزین resin

گروهی دیگر از انواع ریبون ها وجود داند که به ریبون رزین resin معروفند. 300 × 110 | 300 × 160 | 300 × 40 | 300 × 60 | 300×80 | 75 × 110 | 75 × 60 انواع تولید شده این مدلند که کاربرد ریبون رزین بدین صورت است که مناسب برای چاپ بر روی لیبل پی وی سی، برچسب متال و  لیبل اموال خواهد بود.

مقدار رزین بکار رفته در این ریبون زیاد است و دلیل نام گذاری آن نیز بخاطره همین موضوع ست. رزین ماده ای سخت است و نقطه ی ذوب بالایی دارد. برای اینکه این ریبون ذوب شود نیاز به حرارت زیادی از سمت دستگاه لیبل پرینتر است که همین عمل سبب می شود که سرعت چاپ پایین بیاید اما در مقابل نیز باید گفته شود که کیفیت و ماندگاری چاپ در این ریبون بسیار زیاد است و اگر نیاز به ماندگاری چاپ طولانی مدت دارید، استفاده از این ریبون به شما توصیه می گردد. انواع شرایط آب و هوایی بر روی ریبون رزین بی تأثیر می باشد و آب نیز مانع از پاک شدن و از بین رفتن متن و تصویر نمی گردد.

استفاده از این ریبون برای مصارف پزشکی، بسته بندی، خودرو، شیمیایی و کسب و کارهایی است که نیاز به استفاده ی طولانی مدت دارند. از نظر قیمت نیز می توان این ریبون را گرانتر از ریبون وکس و وکس رزین در نظر گرفت.

  • ریبون سوپر رزین super resin

گروهی دیگر از ریبون ها را به شما معرفی می کنیم که از نظر کیفیت و قیمت نسبت به ریبون های گفته شده، بالاتر است. مقدار رزینی که در ساخت این ریبون بکار رفته بسیار زیاد است که همین رزین سبب شده تا ماندگاری چاپ بسیار بالا رفته و برای سال های زیادی باقی بماند. در واقع هیچ عاملی سبب نمی شود که ماندگاری چاپ پایین آمده یا از بین برود. از مواد شیمیایی گرفته تا سرما، گرما، رطوبت، نور خورشید، آب  و … .

ریبون سوپر رزین دمای محیطی منفی 40 تا مثبت 150 درجه سانتی گراد را تحمل می کند و وضوح زیادی در نمایش متن و تصویر دارد. ریبون سوپر رزین 300 × 110، ریبون سوپر رزین 300 × 110 سفید، ریبون سوپر رزین 300 × 40 از این مدلند.  لیبل پی وی سی و اموال نیز مناسب برای چاپ با استفاده از این ریبون می باشند.

ریبون سوپر رزین چه کاربرد هایی دارد: این ریبون در صنایعی مانند شیمیایی، پزشکی، خودروسازی و غیره مناسب است و برای انجام چاپ نیاز به حرارت زیادی از سمت دستگاه لیبل پرینتر دارد. سازگاری با انواع دستگاه های لیبل پرینتر از خاصیت این محصول است. توجه داشته باشید که قیمت این ریبون گران است بنابراین در صورتیکه نیاز دارید که چاپ برای سال های طولانی باقی بماند بهتر است که از این محصول استفاده کنید.

خرید انواع ریبون

در جهت خرید انواع ریبون بهتر است که از لیبل لند یکی از مهم ترین و بزرگ ترین مراکز سفارش خود را انجام دهید. این محصولات را هم می توانید به صورت عمده و هم تک خرید کنید. قیمت ریبون ها نیز در بالا برای شما توضیح داده شد که به ترتیب از پایین ترین تا گرانترین نیز رده بندی شد. برای مشاهده انواع این مدل ها می توانید به سردسته هر محصول مراجعه نموده و پس از انتخاب مدل هم به صورت اینترنتی و هم تلفنی و حضوری اقدام به خرید نمایید.

Tags: , , , , , ,