ریبون

انواع ریبون و ویژگی های آن ها

5/5 - (1 امتیاز)

در مقاله ی انواع ریبون و ویژگی های آن ها در نظر داریم که ابتدا شما را با انواع ریبون موجود در بازار آشنا سازیم تا بتوانید انتخاب راحت تری را برای ریبون و چاپ بر روی لیبل داشته باشید چرا که انتخاب ریبون از شاخصه های مهم برای برچسب محسوب می شود که قرار است بر روی محصول در جهت نمایش اطلاعات کالا قرار گیرد.

ماندگاری نوشته از مهم ترین اصولی ست که با انتخاب ریبون بر روی برچسب تعیین می شود همچنین قبل از خرید ریبون باید ضخامت آن را بررسی کنید بنابراین با قرار گیری آن در نور می توان این عمل را مشخص کرد. رنگ متون نوشته را باید مطابق با شرایط کاری و میزان تأثیر گذاری آن در کالا بسنجید و سپس اقدام به انتخاب رنگ ریبون نمایید.

بسیاری از ریبون ها هستند که فقط در رنگ مشکی موجودند ولی بعضی از مدل های آن ها نیز تنوع در رنگ را شامل می باشند. توجه داشته باشید که ریبون باید متناسب با لیبل انتخاب شود در صورتیکه این کار به درستی صورت نگیرد، نمی توانید ماندگاری چاپ خوبی داشته باشید حتی اگر گران ترین آن را خرید کرده باشید.

انواع ریبون و ویژگی های آن ها را بشناسیم

در تعریفی که از ریبون چیست؟ می شود گفت، این است که، ریبون همانند ورقه ای نازک از جوهر است که بر روی لایه ی پلاستیکی قرار گرفته و با قرار گرفتن در دستگاه لیبل پرینتر و قرار گیری بر روی برچسب، به علت حرارتی که از سمت دستگاه لیبل پرینتر منتقل می شود، جوهر ذوب شده و با توجه به دستوری که اپراتور وارد کرده است، متون را بر روی برچسب چاپ می کند.

انتخاب ریبون سازگار با دستگاه لیبل پرینتر و همچنین بارکد زن، یکی دیگر از مهم ترین نکات قبل از خرید این محصول می باشد که باید به آن توجه کرد.

انواع ریبون: در بازار 4 مورد ریبون داریم که شامل

 • ریبون وکس
 • ریبون وکس رزین
 • ریبون رزین
 • ریبون سوپر رزین

این ریبون ها طبق مشخصات و ویژگی هایی که دارند، از نظر کیفیت سنجیده می شوند که از پایین ترین به بالاترین سطح می توان به ریبون وکس/ ریبون وکس رزین/ ریبون رزین/ریبون سوپر رزین اشاره کرد.

ریبون ها همانند لیبل ها هستند یعنی ورقه هایی که به دور یک میله ی مقوایی پیچیده شده اند. Ribbon از لایه ی محافظ، لایه ی PET، لایه ی آزاد و لایه ی جوهر ساخته می شود. در واقع ساختار این محصول به این شکل است که لایه محافظ مشکلات الکتروسیته را کم و لایه ی PET حرارت را از هد به جوهر انتقال می دهد. لایه آزاد نیز موجب می گردد تا جوهر از لایه در حرارت پایین نیز جدا شود. برای چاپ متن بر روی برچسب لازم است که لایه ی جوهر ذوب شده و چاپ صورت پذیرد.

حتما بخوانید : مرکز فروش ریبون در تهران

فروشگاه لیبل و ریبون

از نمونه فروشگاه لیبل و ریبون در کشور، لیبل لند می باشد. این مجموعه که فقط اختصاص یافته به ریبون و لیبل، در نظر داشته تا بتواند با عرضه ی این محصولات به صورت عمده و تک و همچنین با بهترین قیمت، نظر مشتریان خود را جذب نماید. این مجموعه بیش از 10 سال سابقه ی درخشان در زمینه ی فروش انواع لیبل و ریبون در کشور را دارد که این محصولات را از نظر کیفیت و قیمت تضمین می کند چرا که تمامی این کالاهای عرضه شده فاقد هرگونه عیب و یا ایرادی هستند.

امکان خرید اینترنتی، حضوری و تلفنی از اصولیست که در این فروشگاه به بهترین نحو و با تیم پشتیبانی قوی میسر شده و تحویل کالا در کمترین بازه ی زمانی نیز خدمتی دیگر در این مرکز تلقی می شود تا اطمینان و آسودگی را برای خریدار فراهم سازد.

بهترین ریبون و و ویژگی های آن ها

از میان ریبون های موجود در بازار و در بین مصرف کنندگان، بهترین ریبون، ریبون سوپر رزین است که بعد از آن نیز ریبون رزین را می توان دسته بندی نمود.

ریبون سوپر رزین Super Resin Ribbon: این محصول گرانترین ریبون موجود در بازار می باشد که از کیفیت و مانگاری چاپ بسیار بالا ( برای چندین سال ) برخوردار می باشد. از این ریبون می توان در صنایع خاص مانند، شیمیایی، خودروسازی، پزشکی و … استفاده نمود که مناسب ترین برچسب برای چاپ آن لیبل پی وی سی و لیبل اموال است.

مقاوم ترین ریبون موجود در بازار، Super Resin است. تقریباً می توان گفت هیچ نوع شرایط آب و هوایی سبب از بین رفتن جوهر این ریبون نمی شود. گرما، سرما و حرارت بسیار زیاد، مواد شوینده، الکل، حلال، رطوبت، سایش، خش، آب و… هیچ تاثیری بر روی این محصول ندارند بنابراین اگر نیاز به ماندگاری چاپ بالایی دارید و یا ارزش کالای شما بسیار زیاد است، پیشنهاد خرید این مدل ریبون می باشد.

این محصول قابلیت تحمل حرارت از دمای محیطی منفی 40 درجه سانتی گراد تا مثبت 150 درجه سانتی گراد را داراست و این مقاومت به خاطر مقدار رزینی است که در ساخت آن بکار می رود. همانطور که می دانید رزین ماده ای سخت با نقطه ذوب بسیار بالاست که برای ذوب شدن نیاز به حرارت ریاد از سمت دستگاه لیبل پرینتر را دارد. هنگامی که این ریبون در درون دستگاه در جایگاه مخصوص به خود قرار می گیرد نیاز به حرارت زیادی برای ذوب شدن دارد. ایجاد حرارت زیاد از سمت دستگاه سبب می گردد تا فشار زیادی به دستگاه وارد شود.

توجه داشته باشید وضوح بالا برای نوشته و تصویر از خاصیت این ریبون است و سرعت چاپ پایین از نواقص آن که این مورد نیز به سبب حرارت زیادی ست که از سمت بارکد زن انتقال می یابد.

انواع لیبل سوپر رزین: 300 × 110| 300 × 110 سفید| 300 × 40

ریبون سوپر رزین

ریبون رزین Ribbon resin: این ریبون نیز به سبب بکار رفتن مقدار رزین زیاد در آن از کیفیت و ماندگاری چاپ بالا و در عین حال سرعت چاپ پذیری پایین برخوردار است. این ریبون نیز قیمت بالایی داشته و برای ذوب شدن نیاز به حرارت بسیار زیاد از سمت دستگاه لیبل پرینتر را داراست که این عمل سبب می شود به دستگاه فشار وارد شود. چاپ با وضوح زیاد از خاصیت و ویژگی این ریبون است که برای لیبل پی وی سی، برچسب متال و  لیبل اموال مناسب می باشد.

مصارف پزشکی، بسته بندی، خودرو، شیمیایی و غیره از جمله مشاغلی هستند که نیاز مبرم به این نوع ریبون ها را دارند. کیفیت این محصول نیز تضمین شده است به طوریکه رطوبت، سرما و گرما، مواد شوینده، انواع حلال ها و … هیچ تأثیری بر روی آن نخواهد داشت همچنین اگر در معرض نور آفتاب، باد، باران و یا سایر عوامل محیطی نیز قرار بگیرد دچار مشکل نمی شود. انواع این ریبون شامل: 300 × 110 | 300 × 160 | 300 × 40 | 300 × 60 | 300×80 | 75 × 110 | 75 × 60 است.

ریبون رزین

بعد از ریبون رزین دسته بندی دیگر که پس از آن قرار می گیرد، ریبون وکس رزین می باشد.

ریبون وکس رزین Ribbon wax resin: شکل و نمای این ریبون نیز همانند ریبون های دیگر است یعنی ورقه ها به دور بویین پیچیده شده اند ولی مواد تشکیل دهنده ی آن مابین ریبون وکس و ریبون رزین می باشد. در واقع اگر بیشتر مواد تشکیل دهنده آن ریبون رزین باشد، مقاومت و در عین حال کیفیت بالاتری نیز خواهد داشت.

این ریبون نیز کیفیت چاپ بالا و و ماندگاری خوبی دارد ولی نه در حد زیاد. لیبل پی وی سی، لیبل متال و برچسب کاغذی مناسب برای چاپ این ریبون هستند که با قرار گیری ریبون در دستگاه و بر روی لیبل مناسب و حرارت ایجاد شده از سمت دستگاه لیبل پرینتر، کار چاپ آغاز می شود.

مقاومت این محصول را نیز می توان در حد متوسط قرار داد که در برابر عواملی مانند: هوای سرد و گرم، رطوبت، مواد شوینده، حلال ها، الکل و غیره از خود استقامت خوبی نشان می دهد. این ریبون نسبت به رزین ارزانتر و نسبت به ریبون وکس گرانتر است. ریبون وکس رزین با رنگ مشکی، زرد، سبز، قرمز و آبی تولید می شود که انتخاب را برای آن دسته از افردی که نیاز به چاپ رنگی بر روی محصولات خود را دارند، راحت می کند. در نظر داشته باشید که چاپ رنگی سبب جلب توجه بیشتر خواهد که این عامل می تواند در فروش و رونق کسب و کار شما بی تأثیر نباشد.

چاپ بارکد، نام، تاریخ و دیگر مشخصات درباره ی محصولتان را می توانید با این ریبون انجام دهید همچنین در نساجی، پوشاک، مواد غذایی، کارخانه ها، فروشگاه ها، بسته بندی و … نیز می توان از آن ها استفاده نمایید.

110 × 300 | 300 × 110 آبی | 300 × 110 زرد | 300 × 110 سبز | 300 × 80 | 300 × 60 | 300 × 40 | 300 × 110 قرمز | 75 × 110 | 75 × 60 مدل های تولیدی این محصول هستند.

ریبون وکس رزین

ریبون وکس Wax Ribbon: در گروه ریبون ها، دسته ای قرار گرفته که پایین ترین سطح کیفیت را دارد. ریبون وکس مناسب برای لیبل کاغذی بوده و چون مقاومت خوبی ندارد نمی توان از آن در سرما، گرما، رطوبت، باران، باد و … استفاده کرد همچنین آب و نور خورشید نیز سبب از بین رفتن متن چاپ شده آن می شود. این محصول ماندگاری چاپ پایینی دارد ولی سرعت چاپ آن بسیار بالاست و از لحاظ قیمت نیز ارزانترین ریبون معرفی می شود که در نساجی، مواد غذایی، پوشاک، بسته بندی، فروشگاه، آرایشی و بهداشتی و … که نیاز به چاپ کوتاه مدت دارند، قابل استفاده است. این ریبون یکبار مصرف بوده و با تمام شدنباید ریبون دیگری جانشین آن کرد. تعویض ریبون نیز کار آسانی است که از این جهت جای نگرانی نیست.

این ریبون ها به سایش حساس اند و در برابر خط و خش نیز مقاوم نیستند بهترین محیط برای استفاده آن ها محیط خشک و معتدل است. 110 × 75 / 300 × 110 / 300 × 160 / 300 × 60 / 300 × 80 / 75 × 60 انواع این ریبون اند که عملیات چاپ را سرعت می بخشند.

خرید ریبون

 • در هنگام خرید ریبون توجه کنید که قیمت آن ها از گرانترین شامل ریبون سوپر رزین و ریبون رزین و قیمت متوسط هم ریبون وکس رزین و پایین ترین قیمت نیز ریبون وکس می باشد.
 • دقت لازم را به خرج دهید که سایز ریبون را مناسب دستگاه لیبل زن انتخاب کنید همچنین برچسب نیز باید مناسب با ریبون انتخاب شود. در صورتیکه که این مورد به درستی انجام نشود موجب می گردد حتی اگر ریبون سوپر رزین هم باشد، کیفیت چاپ و ماندگاری خوبی نداشته باشد.
  همانطور که اشاره شد ریبون سوپر رزین گرانترین ریبون است که به دلیل داشتن قیمت بسیار بالا توصیه می شود درصورتکیه مناسب مصارف شماست، آن را انتخاب کنید.
 • خرید ریبون عمده و تک در لیبل لند ممکن است همچنین این محصولات در مدل های مختلف ارائه می شوند که همه ی آن ها در این مجموعه یافت می شود.
  تحویل به موقع، امکان خرید اینترنتی، حضوری و تلفنی، پشتیبانی 24 ساعته حتی در ایام تعطیل و ساعت های غیر کاری، تحویل به موقع محصول، مشاوه رایگان قبل از خرید و … از عمده خدمات ارائه شده این فروشگاه است.
 • کیفیت چاپ، سرعت، ماندگاری، مقاومت و … از مواردی هستند که قبل از خرید نیاز به توجه زیاد خواهند داشت.

بهترین لیبل برای ریبون وکس: لیبل کاغذی | ریبون وکس رزین: لیبل پی وی سی، لیبل متال و برچسب کاغذی | ریبون رزین: لیبل پی وی سی، برچسب متال و  لیبل اموال | ریبون سوپر رزین: لیبل پی وی سی و لیبل اموال هستند.

در بالا نیز به این موضوع اشاره کردیم که قبل از خرید نیاز است که انواع ریبون و ویژگی های آن ها را بشناسید تا بتوانید انتخاب دقیق تر و خروجی بهتری را داشته باشید بنابراین خواندن این مقاله را الزامی می دانیم.